Bystrzyca Kłodzka – królewskie miasto z charakterem
Bystrzyca Kłodzka zachwyca od pierwszego spojrzenia. Położona przy zbiegu rzek Nysy Kłodzkiej i Bystrzycy Łomnickiej, wyróżnia się malowniczą, tarasową zabudową. To jedno z nielicznych miast w Polsce, którego układ urbanistyczny tak silnie nawiązuje do czasów średniowiecza, a wyglądem przypomina miasteczka południowych Włoch.
Korzenie sięgające XII wieku
Historia Bystrzycy rozpoczyna się w XII wieku – od niewielkiej osady nazwanej „Bystrzyca”, co pochodzi od czeskiego Bystrice – „bystrze płynąca woda”. Niemiecka nazwa, Habelschwerdt, oznaczała „kępę Gawła” – odniesienie do kasztelana kłodzkiego Gawła z Lembergu.
W 1319 roku czeski król Jan Luksemburski nadał Bystrzycy prawa miejskie, nagradzając zasługi ówczesnego wójta Jakuba Ruckera. Miasto otrzymało status miasta królewskiego, a w jego herbie pojawił się biały, dwugoniasty lew w koronie – symbol dynastii Przemyślidów.
Dzięki położeniu przy jednym z ważniejszych szlaków handlowych, Bystrzyca dynamicznie rozwijała się jako ośrodek rzemieślniczy, browarniczy i kupiecki. W XIX wieku nastąpił znaczny rozwój przemysłowy, m.in.:
- powstanie zakładów przemysłowych (w tym fabryki zapałek),
- budowa szpitala i szkół,
- rozwój infrastruktury miejskiej (wodociągi, oświetlenie ulic),
- uruchomienie linii kolejowej w 1875 roku.



Bystrzyca nie uniknęła wojen, najazdów i epidemii, które przez wieki naznaczały jej los. Jednak szczęśliwie, działania I i II wojny światowej ominęły ją bez większych zniszczeń.
W maju 1945 roku miasto zostało wyzwolone, a niedługo potem zaczęli je zasiedlać przybywający ze wschodu Polacy. Rozpoczął się nowy rozdział w historii miasta.
Bystrzyca Kłodzka to miejsce, w którym przenikały się wpływy czterech kultur: polskiej, czeskiej, niemieckiej i łużyckiej. Przez wieki różne społeczności współtworzyły tożsamość miasta, nadając mu wielokulturowy, unikalny charakter, który można odkrywać do dziś – w architekturze, tradycjach i muzealnych zbiorach.
Dlaczego warto odwiedzić Bystrzycę?
- Niepowtarzalne widoki z tarasów i mostów
- Średniowieczne mury i baszty
- Rynek z gotycko-barokową zabudową
- Muzeum Filumenistyczne w zabytkowym kościele
- Bliskość przyrody: Góry Bystrzyckie, Góry Stołowe i rezerwaty
- Doskonała baza wypadowa do zwiedzania Ziemi Kłodzkiej
